Sprężyny – różne zastosowania

Sprężyny mają zróżnicowane zastosowania, można je spotkać w wielu urządzeniach codziennego użytku, na przykład w sprzęcie AGD, w materacach łóżkowych. Materace sprężynowe, tzw. kieszonkowe są wciąż bardzo popularnym, tradycyjnym rodzajem materacy, najchętniej kupowanych przez Polaków.

Ich budowa opiera się na warstwie sprężyn kieszeniowych, wzmocnionych i wyściełanych pianką lub lateksem. Każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce, które są ze soba połączone. Znakiem rozpoznawczym materacy sprężynowych jest tzw. elastyczność punktowa. Materace mogą zawierać średnio od 300 do 1000 sprężyn. Nowoczesna konstrukcja sprawia, że materace zapewniają komfort i spokojny sen na długi czas. Ich zaletą jest również cena, która nie jest wygórowana.

Sprężyny są niezwykle trwałe i wytrzymałe, nie odkształcają się, a materac jest dwustronny, więc można co jakiś czas zmieniać jego położenie. Materac dopasowuje się do ciała, nie powodując jego ucisku, a wszelkie dźwięki są skutecznie wygłuszane. Komfort podczas snu zapewnia wyściełanie ze sprężystej pianki. Materac sprężynowy jest wygodny, zapewnia odpowiednie ułożenie kręgosłupa, i co za tym idzie zdrowy wypoczynek.

Sprężyny znajdują zastosowanie w przemyśle tapicerskim, meblowym, a także motoryzacyjnym, elektrotechnicznym, budowlanym, maszynowym i innych. Szczególnie ważną rolę spełniają w budowie różnego rodzaju maszyn i urządzeń, gdzie wykorzystuje się między innymi ich własności akumulacji energii mechanicznej, stosuje się je na przykład jako amortyzatory w samochodach.

Każdy producent sprężyn posiada rozbudowany park maszynowy, niektóre dysponują także działem projektowym, który odpowiada za tworzenie specjalistycznych projektów sprężyn. Producenci oferują wiele typów sprężyn – zawleczki, sprężyny śrubowe, naciskowe, spiralne, krążkowe, naciągowe, zaworowe, dociskowe i wiele innych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Technika i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.