Opakowania na pieczywo

Opakowania na pieczywo stały się koniecznością od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej. Jest to podyktowane względami higienicznymi.

Torebki na pieczywo mogą być foliowe lub papierowe. Pakowany chleb, najczęściej krojony, umieszczany jest w woreczkach foliowych posiadających logo producenta. Coraz częściej w supermarketach i w małych sklepach osiedlowych spotyka się także torby papierowe, w które Klienci sami pakują wyroby piekarnicze. Wybór zależy od właściciela sklepu, a także naszej wrażliwości ekologicznej.

Zarówno woreczki foliowe, jak i torby papierowe są wielorazowego użytku, i można je powtórnie wykorzystać. Jednak niewielu konsumentów tak robi. Większość z nas po prostu je wyrzuca, a następnym razem zabiera nowe.

Niezależnie od wszystkiego, artykuły spożywcze muszą być opakowane, by nie dostawały się do nich bakterie znajdujące się wszędzie. Opakowania dla przemysłu spożywczego to bardzo wyspecjalizowana gałąź produkcji. Materiały muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością, bezpieczne i trwałe. Nie mogą wydzielać żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby się do niej przedostać.

Pakowanie żywności musi się odbywać w specjalnych warunkach. Opakowania zapewniają ochronę przed wpływem różnych czynników zewnętrznych. Dzięki nim produkty spożywcze zachowują świeżość i trwałość, nie tracą koloru, zapachu. Opakowania spożywcze mogą także chronić towar przed uszkodzeniem mechanicznym.

Na opakowaniu powinny się znaleźć podstawowe informacje na temat produktu, ceny, jego składu i przydatności do spożycia.

Woreczki foliowe mające zastosowanie w przemyśle spożywczym mogą być wykonane z polietylenu, polipropylenu, i innych materiałów. Ich największą zaletą jest trwałość i wytrzymałość na działanie różnych czynników zewnętrznych – wody, substancji chemicznych. Stanowią doskonałe zabezpieczenie przed drobnoustrojami. Inny rodzaj opakowań to na przykład sztywne tacki czy kubki, wykonane z polistyrenu.

Każdy produkt spożywczy powinien być opakowany. Niektóre artykuły są fabrycznie pakowane w bezpiecznych warunkach, inne sprzedawane są luzem, i pakowane dopiero przez sprzedawcę. A producenci opakowań do pieczywa, wędlin, i innych produktów żywnościowych zaciskają ręce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opakowania, Tworzywa sztuczne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.