Środki do korekcji wody

Wodne obiegi chłodzące produkowane są przez wielu polskich producentów. Występują w wersji zamkniętej i otwartej, znajdują zastosowanie w energetyce przemysłowej, w ciepłownictwie oraz różnego rodzaju procesach technologicznych. Woda zasila różnego rodzaju instalacje i systemy.

W kotłach grzewczych stosuje się obiegi kotłowe czyli wodno-parowe. Woda musi spełniać określone wymogi, jeśli chodzi o jej twardość i skład chemiczny. W obiegach kotłowych mogą powstawać różnego rodzaju zanieczyszczenia, kamień i muł kotłowy, kotły są również narażone na korozję. W związku z tym istnieje wiele preparatów usprawniających działanie kotłów. Na rynku dostępne są między innymi środki zabezpieczające kotły przed osadzaniem się kamienia, środki odtłuszczające i wiele innych. Producenci mają w swojej ofercie środki blokujące rozwój życia biologicznego, mikroorganizmów, które zmieniając skład wody, szkodzą obiegom chłodzącym i ich prawidłowemu funkcjonowaniu.

Specjalnych procedur wymaga także woda kotłowa. Producenci chemii przemysłowej oferują specjalne środki zmiękczające i demineralizujące wodę, dekarbonizujące, preparaty i urządzenia do chlorowania, filtrowania wody, usuwania zanieczyszczeń pochodzenia organicznego, a także odkrzemiania i odgazowywania wody.

Korekcja wody może się odbywać wieloma metodami – fizycznymi i chemicznymi. Jej celem jest uzyskanie optymalnego składu i parametrów wody, umożliwiających sprawne funkcjonowanie obiegów chłodzących i ciepłowniczych. Uzdatniona woda jest niezbędnym elementem prawidłowego działania wielu urządzeń i systemów technologicznych. Wydajność i skuteczność pracy kotła lub innej instalacji zależy od wielu czynników – między innymi od jakości wody w obiegach kotłowych.

Obiegi chłodzące, podobnie jak obiegi kotłowe i instalacje parowe, polegają w dużej mierze na jakości wody, dlatego musi ona spełniać wszystkie wymogi jakościowe. Skład chemiczny wody podlega ciągłym zmianom, dlatego w tego rodzaju obiegach zachodzi konieczność ciągłego monitorowania jej właściwości chemicznych.

Ta specjalistyczna branża przemysłowa jest bardzo rozwinięta, na rynku istnieje wielu producentów preparatów do korekcji chemicznej wody w obiegach chłodzących i kotłowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Instalacje chłodnicze, Instalacje pary wodnej, Obiegi chłodzące, Technika i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.