Meble chłodnicze

Chłodnictwo to dział techniki, którego istota polega na uzyskiwaniu w danym środowisku temperatur niższych od otoczenia. Chłodnictwo to branża przemysłowa posiadająca wiele specjalności i zastosowań. Obsługuje przede wszystkim przemysł spożywczy i gastronomiczny – np. jako meble chłodnicze. Ma ono zastosowanie głównie w przechowywaniu artykułów spożywczych – zarówno na małą, jak i na dużą skalę, a także w ich transporcie. Dzięki warunkom chłodniczym produkty zachowują dłużej swoją wartość i składniki odżywcze.

Z usług producentów korzystają zakłady mięsne, przetwórnie ryb, zakłady przetwórstwa owoców i warzyw, spółdzielnie mleczarskie, producenci lodów, a także firmy transportowe, hurtownie, obiekty handlowe, małe sklepy spożywcze, hotele, placówki medyczne, lokale gastronomiczne, a także osoby prywatne.

Instalacje chłodnicze montowane są w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, halach magazynowych, zazwyczaj są one bardzo zautomatyzowane. Od ich sprawności zależy często trwałość produktów oraz ich przydatność do spożycia. W lokalach gastronomicznych, sklepach i kawiarniach często spotyka się na przykład regały i witryny chłodnicze, w których przechowywane są lody, desery, wędliny i inne produkty spożywcze, które muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych.

Firmy produkujące instalacje chłodnicze zazwyczaj tworzą nowoczesne rozwiązania i systemy uwzględniające indywidualne potrzeby Klientów i wymagania danego miejsca. Konstruują komory chłodnicze wyposażone w warstwę termoizolacyjną, a także uniwersalne zamrażarki, chłodziarki, szafy mroźnicze, przeszklone drzwi chłodnicze (automatyczne, otwierane ręcznie, działające na zasadzie zawiasów). Wszystkie elementy są dostosowywane do konkretnych potrzeb. Różnią się wymiarami, pojemnością, rodzajem zasilania (może to być na przykład agregat zewnętrzny lub wewnętrzny) oraz zastosowaną technologią (np. panele z poliuretanu lub styropianu).

Chłodnictwo przemysłowe oferuje zaawansowane technologicznie rozwiązania. Są to zarówno pojedyncze urządzenia chłodnicze, jak i kompleksowe systemy chłodnicze. Firmy produkcyjne działające w branży zajmują się kompleksową obsługą Klientów, oferując budowę zupełnie nowych instalacji chłodniczych, jak i modernizację istniejących.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Instalacje chłodnicze, Wyposażenie gastronomii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.