Drzwi i inne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Drzwi przeciwpożarowe i inne zabezpieczenia przed ogniem cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Producenci oferują szeroką gamę zabezpieczeń, które można zastosować w domach prywatnych, biurach, centrach handlowych, obiektach użyteczności publicznej, halach produkcyjnych. Są to ścianki dymoszczelne, drzwi stalowe, fasady, świetliki przeciwpożarowe.

Pożar najczęściej powstaje na skutek ludzkiej nieostrożności, awarii instalacji lub zbiegu okoliczności lub działania natury. Pożar może być bardzo poważnym zagrożeniem dla budynków o różnym przeznaczeniu i charakterze. Chcąc się zabezpieczyć przed jego skutkami, należy wziąć pod uwagę specyfikę miejsca i określić stopień niebezpieczeństwa. Wybór środków zależy od miejsca, które chcemy chronić, a także ogólnie panujących w nim warunków. Jeśli wprowadzamy się do nowo wybudowanego budynku, możemy liczyć na pewne udogodnienia w tym zakresie. Często deweloperzy montują różnego rodzaju zabezpieczenia – np. drzwi ppoż. Dostępne na rynku drzwi różnią się klasą odporności ogniowej, rodzajem wypełnienia. Jedną z możliwości jest wypełnienie drzwi przeciwpożarowych wełną mineralną.

Najlepiej, jeśli możemy zastosować odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe już na etapie budowy. Warto wykorzystać do budowy niepalne materiały budowlane – beton, wełna szklana i inne.

W przypadku, gdy w domu znajduje się instalacja gazowa, zawsze istnieje pewne ryzyko powstania jakiejś nieszczelności, a to już prosta droga do pożaru. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są detektory gazu, które wykrywają ulatniający się gaz, powiadamiając o tym domowników. Urządzenia te monitorują stężenie gazów – ziemnego, płynnego oraz czadu. Sami nie jesteśmy wychwycić niebezpiecznego stężenia tlenku węgla, ponieważ jest on bezwonny, a jednocześnie bardzo groźny dla życia. W nowoczesnych systemach zabezpieczeń detektory współpracują z zaworami instalacji gazowej, które po włączeniu alarmu zostają automatycznie zakręcone. W przypadku starszych modeli, należy samodzielnie odciąć dopływ gazu i przewietrzyć pomieszczenie.

W celu ochrony przeciwpożarowej warto także zaopatrzyć się w małą gaśnica lub koc gaśniczy, które nie zajmuje wiele miejsca, a w krytycznej sytuacji mogą uratować nam życie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zabezpieczenia przeciwpożarowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.