Kto zapłaci za przerwy w dostawie prądu?

Na przedsiębiorstwach energetycznych ciąży obowiązek utrzymania sieci energetycznej w odpowiednim stanie technicznym, gwarantującym stałe dostawy prądu. Jeśli dopuszczą się zaniedbań, czekają ich poważne kłopoty.

W lipcu 2009 roku jeden z dostawców prądu został skazany na wysoką karę finansową za przerwę w dostawie prądu, której doświadczyło w 2004 roku 200 tyś. mieszkańców Warszawy. Sąd uznał winę przedsiębiorstwa, które nie dołożyło starań, by utrzymać sieć energetyczną w odpowiednim stanie technicznym, co jest jego ustawowym obowiązkiem. 

O tym, że sieć energetyczna bywa zawodna, boleśnie przekonali się mieszkańcy Szczecina i okolic podczas burz, które niedawno nawiedziły ten rejon Polski. Dłuższe pozostawanie bez prądu dla indywidualnych odbiorców jest bardzo uciążliwe, dla firm może być przyczyną strat finansowych, a dla pacjentów w szpitalach – kwestią życia lub śmierci.

Dostawcy prądu, dbając o stan techniczny sieci, wykonują niezbędne naprawy, wymieniają transformatory. Zazwyczaj jest to działanie zaplanowane i użytkownicy są uprzedzeni o czasowej przerwie w dostawie prądu. Jednak w razie nagłej awarii są oni postawieni przed faktem dokonanym i niewiele mogą już zrobić. Jedynym rozwiązaniem na wypadek awarii jest agregat prądotwórczy, który doskonale zastępuje sieć energetyczną.

Większe przedsiębiorstwa produkcyjne zaopatrują się w agregaty, by nie musiały przerywać procesu produkcyjnego, ale już mniejsze firmy są zdane na profesjonalizm dostawców energii i szybką naprawę sieci. Wyobraźmy sobie na przykład lokal gastronomiczny, mieszczący się w okolicy, gdzie doszło do awarii sieci energetycznej. Brak agregatu spowoduje, że właściciel będzie musiał zamknąć lokal, nie mogąc zaoferować swoim klientom nic, oprócz miejsca do siedzenia. Jeśli przerwy zdarzają się często, najlepszym wyjściem jest przeniesienie interesu w bezpieczniejszy energetycznie rejon.

Oferta agregatów prądotwórczych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Agregaty wyposażone są w silniki renomowanych producentów, które chłodzone są cieczą lub powietrzem. Jeśli chodzi o prądnicę, to wewnętrzna regulacja napięcia stanowi jej niezaprzeczalny atut. Na życzenie klienta możliwe jest dokupienie do zestawu podstawowego przyczepy z jedną lub dwiema osiami, zabudowy kontenerowej i zbiornika na paliwo. Agregat jest całkiem samodzielnym urządzeniem i świetnie sprawdza się nawet w trudnych warunkach.

Agregat prądotwórczy może stanowić zarówno stałe, jak i rezerwowe źródło zasilania w różnych branżach, na przykład w hotelarstwie i budownictwie. Możliwości jego zastosowania są nieograniczone. Poszczególne agregaty prądotwórcze różnią się od siebie parametrami technicznymi, natomiast wszystkie łączy dobra jakość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Agregaty prądotwórcze i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.